FOKUS-hanke toimii Seinäjoen, Ilmajoen, Kauhavan, Lapuan ja Suupohjan alueella.  Hankkeessa tehdään tiivistä, moniammatillista yhteistyötä asiakkaan työllistymistä tukevien tahojen kanssa ja koordinoidaan tarvittavat palvelut sekä luodaan niistä tarpeen mukainen palvelukokonaisuus. Hankkeen rahoitus tulee TE-hallinnolta.

FOKUS-hankkeen tavoitteena on löytää työtä, opiskelupaikka tai työllistymisen väylä työvalmennuksen keinoin. Työvalmennusta tehdään henkilökohtaisesti asiakkaan kanssa yhdessä: työvalmentaja neuvoo, ohjaa, tukee ja antaa palautetta. Asiakas itse asettaa tavoitteet ja toiveet työvalmennukselle. Asiakkaan suunnitelmaehdotukset päivitetään hankkeessa.

"Sinä päätät, mihin ollaan matkalla ja toimit suunnannäyttäjänä!”

Fokus esite

Ota yhteyttä

Projektipäällikkö
Anu Tikkala
Puhelin: 040 123 9875
Sähköposti: anu.tikkala@buustiaelamaan.fi

Työvalmentaja, Seinäjoki, Ilmajoki
Mari Aittoniemi
Puhelin: 040 124 1660
Sähköposti: mari.aittoniemi@buustiaelamaan.fi

Työvalmentaja, Seinäjoki, Ilmajoki
Jenna Luoma
Puhelin: 050 305 5840
Sähköposti: jenna.luoma@buustiaelamaan.fi

Työvalmentaja, Lapua
Pia Tikkaoja
Puhelin: 050 343 3552
Sähköposti: pia.tikkaoja@buustiaelamaan.fi

Työvalmentaja, Suupohja
Hanna Poskiparta
Puhelin: 050 347 7888
Sähköposti: hanna.poskiparta@buustiaelamaan.fi

Työvalmentaja, Kauhava
Susanna Ojanperä
Puhelin: 050 301 0361
Sähköposti: susanna.ojanpera@buustiaelamaan.fi

Työvalmentaja, Kurikka
Laura Mäki-Reinikka
Puhelin: 050 358 3451
Sähköposti: laura.maki-reinikka@buustiaelamaan.fi

Mistä meidät löytää?

Buusti ry
Kauppaneliö 2, Seinäjoki
(käynti Väinölänkadun puolelta)

Ilmajoen kunnantalo, Ilkantie 18
2.kerroksen kokoustila

Jalasjärvi-talo, kokoustila
Kirkkotie 4
61600 Jalasjärvi

ent. Jurvan kuntoutuskoti
Viitaharjuntie 6
66300 Jurva

Opintola
Hallintoaukio
61801 Kauhajoki

Linnarakennus
Loppusuora 22
62200 Kauhava
(ent. lentosotakoulun alue)

Kurikan Yrittäjät ry -toimisto
Keskuspuistikko 7
61300 Kurikka

Perusturvakeskus
Liuhtarintie 2
62100 Lapua

TE-toimisto on osallistunut hankkeen rahoittamiseen.